Každý sa pri používaní notebooku alebo PC stretne s tým, že sa mu zdá jeho výkon slabý. V prípade, že máte dobré železo a klasický disk, možnosťou rýchleho a teraz už čím ďalej tým dostupnejšieho upgradu, je SSD disk. Dnes vám ukážeme, ako ľahko a pomerne rýchlo môžeme klonovať operačný systém z klasického disku na rýchly SSD disk. Upozorňujeme Vás, že nie do každého PC/notebooku možno dať viac ako jeden HDD disk. To znamená, že pri výmene SSD disku, hlavne čo sa týka kapacity, si treba dobre rozmyslieť veľkosť SSD disku. V ďalšom kroku si zvolíme nástroj na klonovanie. Musíme pripomenúť, že niektoré SSD disky sa predávajú priamo s „upgrade kitom“. To znamená, že v balení sú: SSD disk, plechy na úchyt do 3.5pozície, plastový rámik s veľkosťou 2 mm na vyplnenie voľného priestoru po 9 mm-ovom disku a DVD s klonovacím software. Väčšinou sa v týchto kitoch nachádza software Acronis (zväčša Kingston SSD ). Rozhodli sme sa vám dnes ukázať, ako sa kopíruje disk pomocou programu AOMEI Backupper Standard.

 

Budeme potrebovať:

- Rámik na disk USB 2.0

- USB flash disk

- SSD disk vhodnej kapacity

 

V prvom rade si ukážeme inštaláciu:

Link na stiahnutie:

http://www.aomeisoftware.com/download/adb/BackupperFull.exe

Postup inštalácie:

1. Stiahneme si a spustíme inštalátor, akceptujeme admin práva, a klikneme na „Next“.

ab instalacia 1

2. V druhom kroku akceptujeme licenciu, opäť klikneme na „Ďalej/Next“.

ab instalacia 2

3. V treťom kroku máme možnosť výberu umiestnenia inštalácie, „Ďalej/Next“

ab instalacia 3

4. Program nás upozorní, že daná zložka nebola vytvorená. Klikneme na „Áno/Yes“.

ab instalacia 4

5. Vytvorenie zástupcu na pracovnej ploche. Klikneme na „Ďalej/Next“.

ab instalacia 5

6. Pomenujeme odkaz v menu Štart, „Next“..

ab instalacia 6

7. Zhrnutie, klikneme na „Install“.

ab instalacia 7

8. Prebehne samotná inštalácia.

ab instalacia 8

9. Dokončenie inštalácie „Finish“..

ab instalacia 9

10. Po nainštalovaní nám pribudne ikona na pracovnej ploche.

ab ikona

Nainštalovanie software na klonovanie je dokončené.  Teraz máme dve možnosti. Buď budeme disky klonovať z bežiaceho systému, alebo si vytvoríme Live USB a klonujeme offline.

 

Krátky návod na vytvorenie live USB:

1. Pustíme AOMAI Backupper

2. Vyberieme možnosť „Utilities“

3. Create Bootable Media

4. Vyberieme možnosť „Windows PE“

5. Klikneme na „Next“ (Upozornenie! Najjednoduchšie vytvoríme USB v systéme Windows 7)

6. Vyberieme USB (ak by nešlo vybrať, skúsime preformátovať USB flash disk na NTFS-súborový systém)

7. Potvrdíme správu o formátovaní disku a strate údajov

8. Spustí sa samotné vytváranie USB

9. Nakoniec klikneme na „Finish“

10. Teraz treba už len nabootovat PC/notebook z USB

Prejdeme k samotnému klonovaniu.

Hneď na začiatku vás musíme upozorniť na fakt, že s AOMEI Backupperom vo verzii Standard budeme môcť klonovať iba disky zakladané s MBR systémom. Windows 8, 8.1 a 10 používajú aj novší systém GPT. Na takýto HDD bohužiaľ zatiaľ neexistuje FREE účinný nástroj. Z platených verzií vám odporúčame HD CLONE, s ktorým máme veľmi dobré skúsenosti.

Pri vytváraní tohto návodu sme použili notebook, v ktorom bol spustený Windows 10 a chceli sme  ho preniesť na SSD disk bez nutnosti reinštalácie OS. Treba si dať pozor, pokiaľ ide o notebook v záruke, pretože niektoré značky majú prelepené skrutky disku záručnou plombou (Pozor! Nepoškoďte plombu, je nutné vyhľadať záručný servis, ktorý vám HDD v notebooku vymenia. Samozrejme, zadarmo to nebude). Následne si treba uvedomiť, že máme dve možnosti pripojenia HDD. Buď pripojíme k notebooku USB rámik na disk a dáme klonovať jeden disk na druhý, alebo vyberieme obidva disky, pripojíme ich SATA káblom do PC a následne spustíme klonovanie. V našom prípade sme použili prvú možnosť - pomalšiu, USB má menšiu prenosovú rýchlosť ako SATA. Pri tejto možnosti je lepšie použiť rámik s USB 2.0  často sa mi stavalo pri použití USB 3.0, že klonovanie skončilo chybou alebo zamrzlo.

Postup klonovania HDD:

1. Na PC, kde máme pripojené disky, buď spustíme AOMEI Backupper zo systému, alebo bootneme USB.

2. Vyberieme možnosť „Clone“, ďalej „Disk Clone“.

ab clone 1

3. Vyberieme pôvodný disk, „Next“ (na obrázku vidíme, že v tomto kroku sa nám zobrazuje aj typ hlavného zavádzača, v našom prípade MBR, pri GPT sa nám kopírovanie s verziou Standard určite nepodarí).

ab clone 2

4. Vyberieme cieľový disk, klikneme na „Next“.

ab clone 3

5. Potom skontrolujeme zdrojový a aj cieľový disk, či nám to sedí. Máme ešte možnosť úpravy veľkosti partícií. Ak ju neupravíme, program si ju upraví sám. (treba dať pozor čo kam klonuje v prípade omylu hrozí strata dát)

ab clone 4

6. Ukážka úpravy partícií, klikneme na partíciu a pomocou myši zväčšíme alebo zmenšíme partíciu. Po zmene klikneme na „Ok“ a následne na „Start Clone“.

ab clone 5

7. Po dokončení kopírovania už len odklepneme „Finish“.

ab clone 6

8. Po otvorení Správy diskov môžeme porovnať obsadenosť partícií, ako aj rovnaký počet partícií.

ab clone 7

10. Následne už len vložíme disk do notebooku, všetko správne zaskrutkujeme a užívame si výkon SSD disku.

Na záver,  po vložení SSD naspäť do zariadenia, by nám mal nabehnúť systém tak, ako so starým diskom akurát rýchlejšie. V prípade, že váš systém používa novšiu formu zavádzača, odporúčam vám vyhľadať odborníka alebo zakúpiť niektorý z profesionálnych nástrojov, napr.: HD CLONE. Pri zadávaní diskov si treba dávať pozor na to, aby sa nám dáta neprepísali, a tým nenávratne nestratili. Ak máme problém s identifikáciou disku, tak si cieľový disk sformátujeme, a potom budeme pri výbere vidieť jeden disk s viacerými partíciami a jeden len s jednou.

Veríme, že vám bude náš návod nápomocný. Radi vám pomôžeme, ak sa vám do toho z akýchkoľvek dôvodov nechce.

Team zoom IT

Autor: Andrej Ochaba