Každý sa pri používaní notebooku alebo PC stretne s tým, že sa mu zdá jeho výkon slabý. V prípade, že máte dobré železo a klasický disk, možnosťou rýchleho a teraz už čím ďalej tým dostupnejšieho upgradu, je SSD disk. Dnes vám ukážeme, ako ľahko a pomerne rýchlo môžeme klonovať operačný systém z klasického disku na rýchly SSD disk. Upozorňujeme Vás, že nie do každého PC/notebooku možno dať viac ako jeden HDD disk. To znamená, že pri výmene SSD disku, hlavne čo sa týka kapacity, si treba dobre rozmyslieť veľkosť SSD disku. V ďalšom kroku si zvolíme nástroj na klonovanie. Musíme pripomenúť, že niektoré SSD disky sa predávajú priamo s „upgrade kitom“. To znamená, že v balení sú: SSD disk, plechy na úchyt do 3.5’ pozície, plastový rámik s veľkosťou 2 mm na vyplnenie voľného priestoru po 9 mm-ovom disku a DVD s klonovacím software. Väčšinou sa v týchto kitoch nachádza software Acronis (zväčša Kingston SSD ). Rozhodli sme sa vám dnes ukázať, ako sa kopíruje disk pomocou programu AOMEI Backupper Standard.
Budeme potrebovať:
- Rámik na disk USB 2.0
- USB flash disk
- SSD disk vhodnej kapacity
V prvom rade si ukážeme inštaláciu:
Link na stiahnutie:
http://www.aomeisoftware.com/download/adb/BackupperFull.exe
Postup inštalácie:
1. Stiahneme si a spustíme inštalátor, akceptujeme admin práva, a klikneme na „Next“.
2. V druhom kroku akceptujeme licenciu, opäť klikneme na „Ďalej/Next“.
3. V treťom kroku máme možnosť výberu umiestnenia inštalácie, „Ďalej/Next“
4. Program nás upozorní, že daná zložka nebola vytvorená. Klikneme na „Áno/Yes“.
5. Vytvorenie zástupcu na pracovnej ploche. Klikneme na „Ďalej/Next“.
6. Pomenujeme odkaz v menu Štart, „Next“..
7. Zhrnutie, klikneme na „Install“.
8. Prebehne samotná inštalácia.
9. Dokončenie inštalácie „Finish“..
10. Po nainštalovaní nám pribudne ikona na pracovnej ploche.
Nainštalovanie software na klonovanie je dokončené. Teraz máme dve možnosti. Buď budeme disky klonovať z bežiaceho systému, alebo si vytvoríme Live USB a klonujeme offline.
Krátky návod na vytvorenie live USB:
1. Pustíme AOMAI Backupper
2. Vyberieme možnosť „Utilities“
3. Create Bootable Media
4. Vyberieme možnosť „Windows PE“
5. Klikneme na „Next“ (Upozornenie! Najjednoduchšie vytvoríme USB v systéme Windows 7)
6. Vyberieme USB (ak by nešlo vybrať, skúsime preformátovať USB flash disk na NTFS-súborový systém)
7. Potvrdíme správu o formátovaní disku a strate údajov
8. Spustí sa samotné vytváranie USB
9. Nakoniec klikneme na „Finish“
10. Teraz treba už len nabootovat PC/notebook z USB
Prejdeme k samotnému klonovaniu.
Hneď na začiatku vás musíme upozorniť na fakt, že s AOMEI Backupperom vo verzii Standard budeme môcť klonovať iba disky zakladané s MBR systémom. Windows 8, 8.1 a 10 používajú aj novší systém GPT. Na takýto HDD bohužiaľ zatiaľ neexistuje FREE účinný nástroj. Z platených verzií vám odporúčame HD CLONE, s ktorým máme veľmi dobré skúsenosti.
Pri vytváraní tohto návodu sme použili notebook, v ktorom bol spustený Windows 10 a chceli sme ho preniesť na SSD disk bez nutnosti reinštalácie OS. Treba si dať pozor, pokiaľ ide o notebook v záruke, pretože niektoré značky majú prelepené skrutky disku záručnou plombou (Pozor! Nepoškoďte plombu, je nutné vyhľadať záručný servis, ktorý vám HDD v notebooku vymenia. Samozrejme, zadarmo to nebude). Následne si treba uvedomiť, že máme dve možnosti pripojenia HDD. Buď pripojíme k notebooku USB rámik na disk a dáme klonovať jeden disk na druhý, alebo vyberieme obidva disky, pripojíme ich SATA káblom do PC a následne spustíme klonovanie. V našom prípade sme použili prvú možnosť - pomalšiu, USB má menšiu prenosovú rýchlosť ako SATA. Pri tejto možnosti je lepšie použiť rámik s USB 2.0 často sa mi stavalo pri použití USB 3.0, že klonovanie skončilo chybou alebo zamrzlo.
Postup klonovania HDD:
1. Na PC, kde máme pripojené disky, buď spustíme AOMEI Backupper zo systému, alebo bootneme USB.
2. Vyberieme možnosť „Clone“, ďalej „Disk Clone“.
3. Vyberieme pôvodný disk, „Next“ (na obrázku vidíme, že v tomto kroku sa nám zobrazuje aj typ hlavného zavádzača, v našom prípade MBR, pri GPT sa nám kopírovanie s verziou Standard určite nepodarí).
4. Vyberieme cieľový disk, klikneme na „Next“.
5. Potom skontrolujeme zdrojový a aj cieľový disk, či nám to sedí. Máme ešte možnosť úpravy veľkosti partícií. Ak ju neupravíme, program si ju upraví sám. (treba dať pozor čo kam klonuje v prípade omylu hrozí strata dát)
6. Ukážka úpravy partícií, klikneme na partíciu a pomocou myši zväčšíme alebo zmenšíme partíciu. Po zmene klikneme na „Ok“ a následne na „Start Clone“.
7. Po dokončení kopírovania už len odklepneme „Finish“.
8. Po otvorení Správy diskov môžeme porovnať obsadenosť partícií, ako aj rovnaký počet partícií.
10. Následne už len vložíme disk do notebooku, všetko správne zaskrutkujeme a užívame si výkon SSD disku.
Na záver, po vložení SSD naspäť do zariadenia, by nám mal nabehnúť systém tak, ako so starým diskom akurát rýchlejšie. V prípade, že váš systém používa novšiu formu zavádzača, odporúčam vám vyhľadať odborníka alebo zakúpiť niektorý z profesionálnych nástrojov, napr.: HD CLONE. Pri zadávaní diskov si treba dávať pozor na to, aby sa nám dáta neprepísali, a tým nenávratne nestratili. Ak máme problém s identifikáciou disku, tak si cieľový disk sformátujeme, a potom budeme pri výbere vidieť jeden disk s viacerými partíciami a jeden len s jednou.
Veríme, že vám bude náš návod nápomocný. Radi vám pomôžeme, ak sa vám do toho z akýchkoľvek dôvodov nechce.
Team zoom IT
Autor: Andrej Ochaba